Evo kako je zaista puklo prijateljstvo Maska i Trampa, isplivala cela istina: Ilon nije podnosio Donalda zbog šok skandala, pa zbog koristi sve zataškao i krio

Trampove kritike osvetlile su dramatično urušavanje savezništva sa najbogatijim čovekom na svetu Ilonom Maskom.

Savezništvo između predsednika Donalda Trampa i Elona Maska spektakularno se raspalo, kada se najpoznatija bromansa na svetu pretvorila u javno međusobno ismevanje.

Mesecima unazad, kako je Mask postajao predsednikov stalni pratilac i samoproklamovani „prvi drug“, visilo je pitanje koliko dugo duet može trajati između dvojice muškaraca naviknutih da dominiraju pozornicom. Besna razmena u četvrtak dala je konačan odgovor.

Raskid je takođe ukazao na političke i finansijske rizike koje bi obojica mogli snositi u slučaju produženog sukoba: Mask, koji je potrošio najmanje 288 miliona dolara u 2024. kako bi pomogao Trampu i drugim republikancima, optužio je predsednika za „toliku nezahvalnost“ i javno razmatrao osnivanje treće stranke.

Tramp je uzvratio pretnjom da će ukinuti Maskove državne ugovore. Akcije Tesle, kompanije za električna vozila u Maskovom vlasništvu, pale su za 14 procenata na zatvaranju berze. Vrednost Trampovog „meme“ novčića takođe je opala.

Ovaj javni krah bio je i spektakl i čin s potencijalnim posledicama za vladu koju su, u jednom trenutku, Tramp i Mask delovali kao da vode zajedno.

Ilon Mask Foto: Chip Somodevilla / AFP / Profimedia, Ios/Ropi / Zuma Press / Profimedia, JIM WATSON / Newscom / Profimedia

 

Maskov DOGE servis već je bio u opadanju, mnogi njegovi saradnici vraćali su se svojim privatnim poslovima. Ipak, neki su ostali u vlasti i sada, kao Maskovi saveznici, mogu postati mete. Njegove sve žešće kritike Trampovog glavnog zakonodavnog prioriteta, zakona „Jedan Veliki Prelepi Zakon“, već su zakomplikovale njegovo usvajanje u tesno podeljenom Kongresu.

Rasplet je počeo u Ovalnom kabinetu, gde je Tramp, na početku sastanka sa nemačkim kancelarom Fridrihom Mercem, rekao novinarima:

„Elon i ja smo imali sjajan odnos. Ne znam da li ćemo ga više imati.“

Svađa se brzo rasplamsala, uz razmenu besnih objava na njihovim društvenim mrežama.

Do popodneva, Mask je pisao na X-u da se slaže s tim da Tramp treba da bude opozvan i zamenjen potpredsednikom Džej D Vansom. Upozorio je i da će Trampove tarife izazvati recesiju u drugoj polovini godine, te pitao svojih 220 miliona pratilaca da li je vreme da se osnuje nova politička stranka koja zaista predstavlja „80% naroda koji su u sredini“.

Takođe je „prestao da prati“ Stivena Milera, jednog od Trampovih najbližih saradnika, čija supruga radi za Maska — jasan znak prekida.

Tramp je na Truth Social-u poručio da je „najlakši način da se uštede milijarde dolara u budžetu — da se prekinu svi državni ugovori i subvencije Elonu. Uvek me čudilo što Bajden to nije uradio.“

Maskovo poslovno carstvo u velikoj meri zavisi od državnih subvencija, regulativa u automobilskoj industriji i ugovora sa vojskom i NASA-om. Prema analizi Washington Posta, njegove kompanije primile su najmanje 38 milijardi dolara iz državne kase.

Mask je uzvratio bombastično: „Vreme je da bacimo veliku bombu — Tramp je u Epstajnovim dosijeima. To je pravi razlog zašto nisu objavljeni. Prijatan dan, DJT!“

Dokazi za to nije izneo, iako je podelio snimak iz devedesetih na kom su Tramp i Epstajn viđeni zajedno. Portparolka Bele kuće Karolin Levit nazvala je Maskovu optužbu „nesrećnim ispadom“.

Tramp je uzvratio da ga ne pogađa to što se Mask okrenuo protiv njega, ali da je to trebalo ranije da uradi.

Donald Tramp Foto: RS/MPI / Capital pictures / Profimedia, ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP / Profimedia, Ron Sachs/CNP / SplashNews.com / Splash / Profimedia

 

Tokom kampanje i početka novog mandata, odnos je bio izuzetno srdačan. Mask je podržao Trampa odmah nakon pokušaja atentata na mitingu 13. jula u Pensilvaniji. Od tada su gotovo neprekidno viđani zajedno, a Mask je u tišini sastavljao super PAC za donacije uz pomoć prijatelja iz Silicijumske doline koji su postali Trampove pristalice.

Bio je čest gost u Mar-a-Lagu i objavio: „Volim @realDonaldTrump-a koliko jedan strejt muškarac može voleti drugog.“

Iako je imao sukobe s drugim visokim zvaničnicima administracije, Tramp ga je prošle nedelje pohvalio kao jednog od najvećih inovatora sveta i dodelio mu simbolični ključ u Ovalnom kabinetu.

Međutim, u utorak je Mask krenuo u ofanzivu protiv Trampovog zakona, pozivajući Kongres da ga „ubije“, upozoravajući da će dodatno povećati deficit.

Kongresna kancelarija za budžet procenila je da će zakon koštati 3 biliona dolara u narednoj deceniji, što Bela kuća osporava.

Iako su zvaničnici Bele kuće tvrdili da je odnos stabilan, Trampove izjave u četvrtak jasno su pokazale suprotno.

„Dogodilo se brže nego što sam mislio“, rekao je jedan od Maskovih saveznika. „Mislim da je Elon zapravo želeo da postane predsednik.“

Više Maskovih prijatelja smatra da ovaj sukob nije samo ličan, već i simptom dubokih razlika između tehnološke desnice i populističkog MAGA pokreta.

„MAGA i Kongres odbili su tehnokratsku reformu i odlučili da zadrže status kvo“, rekao je jedan izvor. Mask je došao u Vašington s idejom da sistematski menja stvari, ali se suočio s carinama i zakonom koji zemlju vodi u dugove.

„Potpuni poraz“, zaključio je izvor.

Akcionari Tesle su sa strahom posmatrali kako Maskov odnos sa Trampom gori. Investitor Ros Gerber, nekada Maskov podržavalac, napisao je: „Neko neka mu uzme telefon! Tesla je uništena!“

U poruci je dodao: „Ovo je užasno za Teslu i Elona. On greši ako misli da ima moć kakvu Tramp ima.“

Gerber je upozorio da bi Tramp mogao iskoristiti napad kao povod za istrage Maskovih firmi i imigracione prošlosti. Mask je rođen u Južnoj Africi, došao je u SAD 1995. kao student, i pre nego što je imao pravo da legalno radi, osnovao je svoju prvu firmu.

„Ruši sve što je gradio i ljude koji su ga godinama podržavali“, rekao je Gerber.

Na Kapitol Hilu, neki republikanci nisu želeli da biraju strane. „Podržavam predsednika, ali i Maskov DOGE pogled — tako je kako je“, rekla je Ana Paulina Luna (R-Florida).

Drugi su bili direktniji. „Izgubio si razum“, rekao je kongresmen Troj Nels (R-Teksas). „Mask je talentovan, ali ovakve izjave su neodgovorne i nezdrave.“

Džej D Vens je pružio podršku Trampu: „Predsednik Tramp je učinio više nego iko u mom životu da zasluži poverenje pokreta koji predvodi. Ponosan sam što stojim uz njega.“

Tramp je insinuirao da su Maskove kritike vođene ličnim interesima, jer zakon ukida subvencije za električna vozila, što pogađa Teslu, čija su vozila već skupa. Tesla beleži pad profita od 71% i dvocifren pad prodaje u odnosu na prošlu godinu.

„Veoma sam razočaran jer je Elon znao sve o zakonu bolje od vas. Imao je uvid u svaki detalj. Nije imao nijednu zamerku… dok nije saznao da ukidamo EV subvencije.“

Mask je uzvratio da nikada nije ni video tekst zakona.

„Nema veze. Zadržite ukidanje EV/solarnih podsticaja, iako se naftne i gasne subvencije ne diraju (nepravedno!!),“ napisao je. „Ali izbacite PLANINU ODVRATNOG PORKA iz zakona.“

Nije jasno na šta je mislio pod „porkom“ (nepotrebni državni troškovi). Zakon bi produžio poreske olakšice, ukinuo poreze na bakšiš i prekovremeni rad, povećao troškove za imigraciju i vojsku, i smanjio broj ljudi koji imaju pravo na Medicaid.

U Ovalnom kabinetu, Tramp je rekao da misli kako Mask „samo nedostaje ovo mesto“.

„To je valjda ono što zovu Trampov sindrom“, zaključio je.

Trisha Thadani, Marianna Sotomayor, Liz Goodwin, Theodoric Meyer, Cleve R. Wootson Jr. i Martine Powers doprineli su ovom izveštaju.

PREGLED TRAMPOVOG I MASKOVOG ODNOSA:

Početak savezništva
2016–2020: Mask javno kritikuje Trampa pre 2016 (“nije pravi čovek za predsednika”), ali se kasnije pridružuje njegovim savetodavnim telima i onda napušta Savet nakon Trampovog izlaska iz Pariškog klimatskog sporazuma .

2022–2024: Sklapaju „bromansu“ – Mask pomaže T rumpu na X (nekad Twitter), finansijski ga podržava (oko 260–300 miliona USD) i postaje ključan savetnik u spoljnoj i tehnološkoj strategiji . Tramp kreira „Department of Government Efficiency“ (DOGE), a Mask prihvata ulogu koordinatora projekta za restrukturiranje administracije

Sukob zbog Zakona „One Big Beautiful Bill“

Jun 2025: Tramp predlaže veliki poresko-budžetski paket koji umanjuje subvencije za električna vozila – direktno protiv interesa Maskovih kompanija. Mask ga naziva „odvratnom zabrinjavajućom zverkom“ (disgusting abomination), kritikujući enormno zaduživanje .

Tramp uzvraća pretnjama da će povući državne ugovore (Tesla, SpaceX, Starlink vrednosti ~38 mlrd USD) .

Javno obračunavanje na društvenim mrežama
Mask na X javno implicira Trampove veze s Jeffreyem Epsteinom, pa potom briše objave. Takođe, sugeriše mogućnost osnivanja „treće stranke“, pa čak i podrške za Trampovo opoziv .

Tramp odgovara nazivajući Maska mentalno nestabilnim („Trump derangement syndrome“), optužuje ga za nezahvalnost i nagoveštava sankcije ako Mask podrži demokratske kandidate .

Povratka nema?
Tramp eksplicitno objavljuje kraj njihovog savezništva: „veoma ozbiljne posledice“ ukoliko Mask podrži demokrate .

Mask se povlači sa pozicije u DOGE krajem maja i od tada otvoreno kritikuje Trampove inicijative i politiku.

Srž razlaza

Materijalni interesi: Porezi i subvencije za EV direktno pogađaju Maskove firme.

Ideološki jaz: Mask “tehnološki libertarijanac” protiv Trampove populističke, tradicionalne politike.

Lični sudari: Javno optuživanje, kritike i tvitovanja – prelili su granice političke taktike u lični rat.

Moć i kontrola: Mask nije spreman da bude „drugi čovek“ u savezu, a Tramp traži apsolutnu lojalnost.

Zaključak
Savez koji je delovao kao moćna kombinacija novca i politike – Maskove tehnološke moći i Trampovog populističkog uticaja – ispao je ranjiv na kontekst političke dinamike. Kapitalni sukobi oko politika, poslovnih interesa i ličnih ambicija, pogurnuti otvorenom pretnjom i uzajamnim optužbama, doveli su do potpunog rasta i kraja njihove političke „bromanse“.

Author: Zanimljivosti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *